Ev ve Mutfak Eşyaları Sektöründe 5 Milyar Dolarlık İhracat Hedefi

Dünya İhracatçılar Derneği (DİDER) Başkanı Bayram Şahin, Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu söyledi. Şahin, sektörün 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı planladığını söyledi.

Dünya İhracatçılar Derneği (DİDER) Başkanı Bayram Şahin, Ev ve Mutfak Eşyaları sektörünün Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu söyledi. Şahin, sektörün 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı planladığını söyledi. Şahin, sektörün 2022 yılında 4,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini, bu rakamın 2021 yılına göre yüzde 25 artış anlamına geldiğini ifade etti. Sektörün en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya, ABD, Fransa, İngiltere ve İtalya geldiğini kaydetti. Şahin, sektörün üretim kapasitesinin de yüksek olduğunu, Türkiye’nin dünyanın en büyük çelik tencere, çaydanlık, çatal bıçak, cam eşya ve seramik üreticilerinden biri olduğunu vurguladı. Sektörün kaliteli, sağlıklı, çevre dostu ve tasarım odaklı ürünler ürettiğini, bu sayede dünya pazarlarında rekabet avantajı sağladığını belirtti.

İhracatın Şampiyonları Ödül töreninde, Baynet İnşaat Yönetim Kurulu ve Dünya İhracatçılar Derneği (DİDER) başkanı Sayın Şahin BAYRAM, şirketin uluslararası arenada elde ettiği bu başarının, sadece kendi ekip ve çalışanlarının değil, tüm Türk cam, çimento ve seramik sektörünün bir başarısı olduğunu vurguladı. Sayın Bayram, “Bu ödülü almak, Baynet İnşaat’ın global vizyonu, sürdürülebilir stratejileri ve sektöre olan katkılarıyla doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, bu tür ödüllendirme programlarıyla sektörün öncü ve yenilikçi firmalarını desteklediği, bu sayede uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

What do you think?

İlgili Yazılar