Award from TİM to Maximum Group – Baynet İnşaat

The Turkish Exporters Assembly (TİM) awarded companies recognized for their outstanding performance in the glass, cement, and ceramics sectors internationally. In this prestigious program, Maximum Group – Baynet İnşaat was honored, securing the fifth position nationwide for its consistent and successful export record. 

At the Export Champions Award ceremony, Şahin Bayram, Chairman of Baynet İnşaat and DİDER, highlighted the collective achievement of the Turkish glass, cement, and ceramics sectors, expressing pride in Baynet İnşaat’s global vision, sustainable strategies, and sector contributions. 

TİM supports leading and innovative firms through such awards, enhancing international competitiveness. 

İhracatın Şampiyonları Ödül töreninde, Baynet İnşaat Yönetim Kurulu ve Dünya İhracatçılar Derneği (DİDER) başkanı Sayın Şahin BAYRAM, şirketin uluslararası arenada elde ettiği bu başarının, sadece kendi ekip ve çalışanlarının değil, tüm Türk cam, çimento ve seramik sektörünün bir başarısı olduğunu vurguladı. Sayın Bayram, “Bu ödülü almak, Baynet İnşaat’ın global vizyonu, sürdürülebilir stratejileri ve sektöre olan katkılarıyla doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, bu tür ödüllendirme programlarıyla sektörün öncü ve yenilikçi firmalarını desteklediği, bu sayede uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

What do you think?

İlgili Yazılar

top

Maximum

Group.

 Mahmutbey, Öksüzoğulları Plaza, 2413. Sk No:5/31, 34218 Bağcılar/İstanbul 

 
 

Maximum

Group.

 Mahmutbey, Öksüzoğulları Plaza, 2413. Sk No:5/31, 34218 Bağcılar/İstanbul 

 
 

Shaping Your Career in Steel Manufacturing

download

DE&/

report

2023